Your cart
W koszyku nie ma jeszcze produktów
Budynki wykonane ze starej cegły mają w sobie coś stylowego i monumentalnego. Podobają się nie tylko miłośnikom zabytków czy stylu industrialnego, ale każdemu, kto ma w sobie zamiłowanie do elegancji, tradycji i łączenia starego z nowym. Udany mariaż nie jest rzeczą łatwą. Taka ściana może być wyzwaniem dla architekta, ale i szansą na ekskluzywny wygląd wnętrza lub całego budynku, w zależności od tego, czy mamy cegły na ścianie wewnętrznej czy zewnętrznej. Ta pierwsza jest czymś, co zachwyci osoby znające się na rzeczy, jeśli tylko uda nam się stworzyć efektowną aranżację. Na elewacji stworzy niepowtarzalny efekt, który podziwiać będzie mógł każdy, kto znajdzie się w pobliżu, ale również należy ją odpowiednio wkomponować i wyeksponować.
Czy tylko cegła rozbiórkowa?
Oczywistym źródłem materiału jest stara cegła rozbiórkowa. Jest to jednak źródło bardzo drogie, a przy tym bardzo kłopotliwe do zastosowania. Murowanie z niej to prawdziwa sztuka, której nie każdy fachowiec podoła. Trzeba mieć na uwadze, że materiał łatwo jest zepsuć. W dodatku nie wszędzie znajdzie on zastosowanie i jest dość ciężki, a remont przeprowadzony w tradycyjny sposób jest kłopotliwy, uciążliwy, brudny i powoduje powstanie dużej ilości odpadów. Istnieje jednak tańszy sposób na uzyskanie efektu, jaki dają nam stare cegły na ścianę. Są to płytki ceglane stylizowane na nie i doskonale je imitujące. Producentem takich oryginalnych materiałów jest firma Ceglana Ściana, specjalizująca się w płytkach o tradycyjnym wyglądzie, które można stosować zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków.
Jakość płytek ceglanych
Firma Ceglana Ściana bardzo skrupulatnie prowadzi testy wytrzymałościowe i jakościowe swoich produktów, dzięki czemu oferowane przez nią stare cegły na ścianę posiadają bardzo dobre parametry. Wytrzymałość na ściskanie wynosi 90 Mpa, a na zginanie 15 Mpa. Płytki mają także wysoką wytrzymałość na zamarzanie, która wynosi -40 stopni Celsjusza, dzięki czemu nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań, by stosować ten materiał na zewnątrz, nawet w naszej, niesprzyjającej strefie klimatycznej. Właściwości techniczne płytek ceglanych gwarantują trwałość i są świadectwem tego, że będą służyć klientom przez wiele lat. Stąd też wynika ich niezwykła popularność – łączą w sobie cechy estetyczne, jakość i wszechstronność zastosowania. Cegła na ścianę wewnętrzną Ceglana Ściana to pewny wybór do każdego domu lub mieszkania.
Produkcja płytek ceglanych
Tych, którym na sercu leży dobro naszej planety, a także użytkowników tego produktu, możemy zapewnić, że płytki tworzące efekt starych cegieł na ścianie wykonane są wyłącznie z naturalnych materiałów, stosowanych w budownictwie od lat, takich jak:- cement portlandzki,
- żwir,
- piach,
- kruszywo mineralne.
Jest tak dzięki temu, że płytki firmy Ceglana Ściana wykonane są z prawdziwego materiału rozbiórkowego, odpowiednio selekcjonowanego tak, by nie zawierał żadnych uszkodzeń i wad strukturalnych. By nadawał się do dalszej obróbki, rozbiórka musi zostać przeprowadzona ręcznie, bez użycia ciężkich maszyn. Gdy cegły są już przebrane pod kątem ich przydatności oraz walorów estetycznych, następuje ich czyszczenie. W procesie tym usuwane są wszystkie zanieczyszczenia, które przez lata mogły nagromadzić się na powierzchni. Dopiero teraz poszczególne elementy trafiają do cięcia, które odbywa się na precyzyjnych diamentowych tarczach, by zapewnić najwyższą możliwą jakość. Gdy cegła na ścianę wewnętrzną jest gotowa, następuje powtórna selekcja, by usunąć te egzemplarze, które nie odpowiadają standardom producenta. Ostatnim etapem tworzenia produktu najwyższej klasy jest mycie ciśnieniowe, które usuwa pył i ewentualne zabrudzenia powstałe w procesie produkcji, suszenie w odpowiednich warunkach i bezpieczne pakowanie przed wysyłką do klienta. Po ich ułożeniu możemy cieszyć się efektem starych cegieł na ścianie w naszym salonie, kuchni czy biurze.
Montaż starej cegły na ścianę
Zaletą płytek imitujących stare cegły jest to, że można je położyć na ścianę wykonaną w dowolnej technologii i, co ważne, już istniejącą. Wymiary płytek z oczywistych względów są takie, jak prawdziwych cegieł, dzięki czemu każdy intuicyjnie wie, jak takie płytki ułożyć. Możemy także być pewni, że poszczególne elementy będą do siebie idealnie pasować.
Montaż odbywa się w następujących krokach:
- Pomiar i szkic.Na ścianę nanosimy za pomocą ołówka i poziomicy siatkę, której poziome linie powinny być od siebie oddalone o 8 cm (wysokość płytki z fugą). W ten sposób możemy policzyć ilość płytek, które powinniśmy zamówić. Rysowanie warto zacząć od góry (jeśli płytki mają być ułożone do sufitu lub na konkretną wysokość), by ewentualne docinki znalazły się przy podłodze, gdzie nie będą niszczyły efektu wizualnego.
- Przygotowanie podłoża. Na oczyszczoną powierzchnię nakładamy dobrze rozmieszany preparat gruntujący. Preparat należy rozprowadzić pędzlem lub spryskiwaczem, równomiernie na całej powierzchni ściany. Jeśli mamy do czynienia z bardzo chłonnym podłożem, dobrze jest tę czynność powtórzyć.
- Klejenie. Na suchą, zagruntowaną ścianę przyklejamy płytki. W tym celu używamy odpowiedniego kleju, stosowanego zgodnie z instrukcją producenta. Klej nanosimy na płytki za pomocą packi grzebieniowej, a następnie dociskamy element do ściany. Należy pamiętać, by pomiędzy cegłami zostawić odpowiednią przerwę.
- Fugowanie. Aby uzyskać pełnię efektu, stare cegły na ścianie należy uzupełnić fugą. W tym celu rozrabiamy preparat w wiaderku, stosując się do zaleceń producenta i za pomocą pistoletu do fug lub woreczka nanosimy pomiędzy płytki. Po nałożeniu możesz wygładzić go pędzelkiem dla uzyskania jeszcze lepszego efektu.
- Czyszczenie. Podczas układania i fugowania płytek łatwo o drobne zabrudzenia ich powierzchni. Kiedy więc fugi będą już suche, warto wyczyścić całą aranżację za pomocą szczotki ryżowej. Jej szorstkie włosie z łatwością poradzi sobie z zabrudzeniami i nie porysuje powierzchni.
- Impregnacja. By zapewnić kompozycji trwałość i odporność na zabrudzenia, warto płytki zaimpregnować odpowiednim preparatem. Czynność tę wykonujemy po około dwóch tygodniach od zakończenia schnięcia fug. Oczywiście najpierw odkurzamy całą ścianę. Następnie pędzelkiem nakładamy impregnat. Dla najlepszego efektu zaleca się stosowanie podwójnej warstwy, przy czym drugą warstwę nakładamy po 24 godzinach od zakończenia nakładania pierwszej.
Stare cegły na ścianę wewnętrzną
Pomysł zastosowania widocznych starych cegieł na ścianach wewnętrznych nie jest nowy, ale rozwiązanie retro wciąż podoba się bardzo wielu osobom. Łączy tradycję z nowoczesnością. Nadaje każdemu wnętrzu wygląd nowojorskiego loftu, nieco industrialny charakter lub gotycką surowość, w zależności od zastosowania odpowiedniej wersji kolorystycznej.- Kolor naturalny (http://ceglana-sciana.pl/stara-cegla-dekoracyjna/16-stara-cegla-kolor-naturalny.html) najlepiej spełni zadanie przy szerokiej gamie klasycznych aranżacji.
- Kolor antracyt (https://ceglana-sciana.pl/stara-cegla/21-stara-cegla-kolor-antracyt-.html), nie tak oczywisty, szczególnie ciekawy dla aranżacji nowoczesnych.
- Kolor gotycki (https://ceglana-sciana.pl/stara-cegla/22-stara-cegla-kolor-gotycki.html) do szczególnych, przemyślanych projektów.
Ściana wykończona płytkami ceglanymi zyskuje szereg zalet. Przede wszystkim jest to materiał bardzo praktyczny – odporny na wilgoć i zabrudzenia, promienie słoneczne, łatwy do czyszczenia i mało nasiąkliwy. Doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach mokrych, jak łazienka czy kuchnia. Dzięki swej uniwersalności i klasycznemu wyglądowi łatwo łączy się z pozostałymi elementami wykończenia i wyposażenia mieszkania czy biura, tworząc harmonijną całość. Gdy dodatkowo wyeksponujemy taką ścianę z cegieł za pomocą oświetlenia, inne ozdoby mogą okazać się zbędne. Taka stara cegła na ścianę wewnętrzną nowych apartamentów to pomysł ponadczasowy, wprowadzający element, który pozwoli zrównać wnętrze z krajobrazem widzianym za oknem. To ciekawe dostosowanie mieszkania do otoczenia. Może także stanowić element kontrastowy, jeśli zastosujemy go w nowoczesnej dzielnicy. Stare cegły na ścianę świetnie sprawdzą się także jako akcent nostalgiczny, przypominający dzieciństwo lub dom, w którym spędziliśmy lata młodości.