Pomysłów na ciekawą aranżację wnętrz nie brakuje. Przeglądając wnętrzarskie inspiracje, widać wyraźnie, że i tutaj zaznaczają się trendy, które zmieniają się czasami nawet co sezon. Są jednak pewne rozwiązania, które od pokoleń pozostają w modzie. Cegła dekoracyjna na ścianę zdecydowanie należy do tego grona. Nie bez powodów – ozdobne cegiełki to efektowny, ale i praktyczny materiał wykończeniowy. W dodatku świetnie zdają egzamin zarówno w przestrzeniach mieszkalnych, jak i publicznych. Skąd wzięła się moda na cegłę we wnętrzach? Dlaczego warto wykorzystać w projektowaniu dekoracyjne płytki-cegiełki stylizowane na retro? Podpowiadamy w tym wpisie. Zobacz!

Cegła – materiał z historią

Historia cegły zaczyna się wraz z dziejami naszej cywilizacji. Już starożytni Egipcjanie, Babilończycy i mieszkańcy Mezopotamii wykorzystywali ją w swojej architekturze oraz ornamentyce. Ceniono ją nie tylko za trwałość i świetne właściwości termoizolacyjne, lecz także za walory dekoracyjne. Do dziś to jeden z najchętniej wybieranych materiałów wykończeniowych we wnętrzach.

Moda na loft

Zainteresowanie ozdobnymi płytkami stylizowanymi na starą cegłę pojawiło się wraz z modą na styl industrialny. Wszystko zaczęło się w latach 60. i 70. w nowojorskim SoHo – kolebce loftowych apartamentów. Wówczas była to zapomniana, poprzemysłowa dzielnica Manhattanu, w której znajdowały się liczne fabryki i magazyny. Z biegiem czasu opuszczone budynki zaczęli kupować lokalni artyści. W pofabrycznych wnętrzach urządzali prywatne mieszkania oraz pracownie. Ze Stanów moda na industrialne przestrzenie przywędrowała do Europy.

W Polsce pierwsze lofty pojawiły się na początku XXI wieku. Początkowo aranżowano je w historycznych budynkach z cegły znajdujących się w dużych ośrodkach przemysłowych, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Łodzi i Krakowie. Obecnie styl loftowy to nie tylko hard lofty, czyli pofabryczne pomieszczenia przerobione na mieszkania. Ogromną popularnością cieszą się także industrialne aranżacje wnętrz w nowym budownictwie.

Trochę nowoczesny, trochę retro

Otwarta przestrzeń, wysokie sufity, duże okna i surowy design – widoczne instalacje, a także elementy konstrukcyjne z cegły, betonu, metalu to wyróżniki tego stylu. Typowy dla loftów jest także eklektyzm form. To przestrzenie, w których akcenty retro przeplatają się z nowoczesnym wzornictwem. Jeszcze jakiś czas temu efektem starego muru w salonie mogli cieszyć się wyłącznie mieszkańcy kamienic. Aby osiągnąć taką dekorację, należało odsłonić cegłę znajdującą się pod tynkiem. Obecnie w industrialnym wnętrzu zamieszkać może każdy. Dzięki ozdobnym cegiełkom na ścianę stylizowanym na retro w jeden weekend stworzysz klimatyczną przestrzeń, która przyciąga siłą indywidualizmu.

Nie tylko do industrialnych wnętrz

Zdaniem projektantów dla aranżacji z cegłą dekoracyjną w roli głównej nie ma wnętrz zakazanych. Trudno się z tym nie zgodzić. Ceglana ściana świetnie odnajdzie się także w eklektycznym salonie, rustykalnej kuchni, sypialni w stylu scandi, kawalerce w klimacie boho. A nawet... w kawiarni retro czy designerskim biurze! Dzięki swojej niejednorodnej fakturze i nieco nieoczywistym kolorze płytki-cegiełki fantastycznie budują styl każdej przestrzeni. Doskonale łączą się z elementami z drewna, kamienia, metalu oraz z większością kolorów. Również z soczystą zielenią roślinności.

Cegła dekoracyjna – za co tak bardzo ją lubimy?

Odpowiedź jest prosta – w pięknie urządzonych przestrzeniach miło jest przebywać. Ceglane aranżacje wyglądają rewelacyjnie, są trwałe i ponadczasowe – to rozwiązanie modne dziś, jak również za dziesięć lat. Wysokiej jakości płytki dekoracyjne stylizowane na starą cegłę, a także wszystkie materiały niezbędne do wykonania dekoracji zamówisz w sklepie internetowym Ceglana Ściana – sprawdź!