W niniejszym wpisie sprawdzamy, jakie są najlepsze sposoby na to, by uzyskany efekt był zgodny z oczekiwaniami i cieszył oko domowników przez długi czas.

'Kup Pan cegłę'

Cegłę czerwoną wykorzystywano już w starożytności jako jeden z najtrwalszych materiałów. Masa składająca się z wapna cementu, gliny, piasku czy innych minerałów poddawana zostaje procesowi suszenia, wypalania lub naparzania parą wodną. W efekcie otrzymuje się  bardzo trwały budulec. Cegła charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia i wpływ warunków atmosferycznych. Sprawdza się doskonale jako podstawa konstrukcji takich elementów jak mury, fundamenty, słupy czy filary.

Cegły oryginalne i płytki ceglane na ścianę

Najprościej można wyeksponować ścianę z cegły w salonie, zwłaszcza jeśli mieszkamy w ceglanym budynku. Wystarczy jedynie usunąć wierzchnią warstwę elewacji, a następnie odpowiednio oczyścić i zagruntować odkrytą powierzchnię. Obecnie właściciele domów i mieszkań w nowym budownictwie też mogą się cieszyć cegiełkami na ścianie. W tym celu wykorzystuje się specjalne płytki ceglane.  Ich zaletą jest możliwość przymocowania do dowolnego materiału. Często wykonuje się je ze starej, oryginalnej, poniemieckiej cegły. Materiał tego typu staje się dostępny do zagospodarowania w następstwie rozbiórki starych kamienic, pałaców i innych budynków. Jednak dużą popularnością cieszą się także odlewy ze specjalnej mieszanki (cement, żwir, piach oraz kruszywo mineralne), które zapewniają wszystkie walory płytki z cegły rozbiórkowej w znacznie niższej cenie.

Cegła na ścianie do salonu

Szeroki wybór

Jeżeli zdecydowaliśmy się na cegiełkę na ścianie w salonie, pozostaje wybór odpowiedniego materiału. Oferta większości firm specjalizujących się w tego typu rozwiązaniach obejmuje:

  • płytki z cegły rozbiórkowej - klasyczne rozwiązanie dekoracyjne. Są to starannie wycięte elementy ze starej, oryginalnej cegły z rozbiórki. Oprócz walorów estetycznych posiadają także właściwości izolacyjne. Dzięki temu zyskujemy dodatkowy element ocieplający pomieszczenie. W dodatku każda płytka jest niepowtarzana i posiada unikalną fakturę.
  • odlewy - zachowują wszystkie zalety płytki z cegły rozbiórkowej, doskonale je imitując. Do tego mogą być obrabiane specjalną metodą pozwalającą uzyskać efekt znany z historycznych zabytków, np. z epoki gotyckiej

Dużą rolę w wyborze odgrywa przeznaczony na wykończenie budżet. Wiele dostępnych rozwiązań sprawia, że płytki z cegły w salonie to aranżacja, która już od dawna nie jest dostępna jedynie nielicznym. Ich uniwersalność i wytrzymałość powodują, że sprawdzą się nie tylko w wystroju typu Retro. Świetnie wpasują się w nowocześnie urządzone wnętrza, nadającym im niezwykłego charakteru.

Ceglana Ściana - jeden z najlepszych producentów na rynku

Jeżeli szukają Państwo profesjonalnego wykonawcy, warto zapoznać się z ofertą firmy Ceglana Ściana. Rodzinna marka szczyci się wieloletnim doświadczeniem i indywidualnym podejściem. Jej rozbudowany katalog, obejmuje efektowne płytki typu 'loft', a także imitujące cegłę gotycką, rozbiórkową oraz klasyczną. Wykonane są niezwykle kunsztownie, przy użyciu najnowocześniejszych maszyn. Podstawowe materiały to stara, porozbiórkowa cegła (płytki typu lico, lico gotyckie, loft) oraz autorska mieszanka betonowa (płytki typu 'stara cegła').

Jeszcze do niedawna budulec kojarzył się wyłącznie z „brudną robotą”, jednak współcześnie urósł do rangi ważnego, designerskiego materiału wykończeniowego, który stał się modny i jest powszechnie wykorzystywany we wnętrzach różnego typu. Szczególnie dużą popularnością cieszy się cegła na ścianie w salonie – jeżeli również Ciebie interesuje to rozwiązanie i poszukujesz ciekawych inspiracji na urządzenie wnętrza przy jego użyciu, znajdziesz je w poniższym artykule.

Gotycki salon dzięki czerwonej cegle

Interesującym wyborem jest czerwona cegła w salonie w barwie gotyckiej, która przywodzi na myśl tradycyjne, stare budownictwo. Ponieważ nadaje wnętrzu surowości, warto ją stosować na wybranym fragmencie ściany, wokół komunika czy jako tło dla telewizora. Doskonale prezentuje się w zestawieniu z rustykalnym i tradycyjnymi wnętrzami – można ją skomponować z drewnianym parkietem, ozdobnymi meblami czy białą tapetą.

Wykorzystanie gotyckiej, czerwonej cegły jest standardowym, bardzo popularnym rozwiązaniem w pomieszczeniach typu loft, czyli industrialnych i stylizowanych na poprzemysłowe. Idealnie pasuje do tego rodzaju wnętrz, ponieważ wpisuje się w ich chłodną, minimalistyczną specyfikę. Wyjątkowy kolor ścian, który gwarantuje gotycka, czerwona cegła w salonie loftowym, świetnie prezentuje się w towarzystwie metalowych i betonowych elementów wyposażenia i wykończenia, np. lampy, kolumny czy stoły.

Cegła w salonie, ściana z cegły w salonie

Antracytowa cegła w salonie

Innym popularnym rozwiązaniem jest antracytowa cegła na ścianę do salonu. Jej ciemny, grafitowy kolor nadaje pomieszczeniu elegancji i ze względu na swoją intensywność jest optymalnym wyborem do większych wnętrz. Polecamy ją w szczególności do miejsc z wysokimi sufitami i dużą ilością przeszkleń, których charakter idealnie podkreślają. Należy natomiast poważnie zastanowić się nad tym, czy tego rodzaju ściana z cegły w salonie będzie odpowiednio spełniać swoją funkcję w małych pomieszczeniach ze względu na ich wizualne pomniejszenie.

Ciekawym pomysłem jest posłużenie się metodą kontrastu, co jeszcze bardziej podkreśla wyjątkowość oferowanego w naszym sklepie materiału wykończeniowego. Warto rozważyć pokrycie części ściany właśnie antracytową cegłą, a pozostałe fragmenty białą lub jasną farbą. Umiejętne posłużenie się zasadą kontrastu pozwala na osiągnięcie niezwykle ciekawego efektu wizualnego, ale wymaga precyzji i dobrego zaplanowania prac.

Szara cegła na ścianę w salonie

Uniwersalnym kolorem cegieł, który można z powodzeniem zastosować w wielu wnętrzach, jest szary. Warto polecić materiały w tej barwie ze względu na ich subtelność umożliwiającą dopasowanie do pomieszczeń zaprojektowanych w każdym stylu. Idealnie wyglądają w połączeniu z jasnymi elementami – meblami, ścianami czy podłogami – dlatego cieszą się popularnością w mieszkaniach wykończonych w nowocześnie i skandynawsko. Nadają wnętrzu przytulności i powiększają je optycznie, dlatego znajdują zastosowanie zarówno w małych, jak i dużych mieszkaniach. Szara cegła w salonie to wyważony, kompromisowy i elegancki pomysł.

Brązowe cegły na ścianie

Jeśli poszukujesz sposobu na wykończenie powierzchni płaskich we wnętrzu zaprojektowanym w stylu tradycyjnym, rustykalnym czy art deco, brązowa ściana z cegły w salonie będzie strzałem w dziesiątkę. Dzięki niej pomieszczenie stanie się bardziej nastrojowe, a przebywanie w nim – przyjemniejsze. Doskonale prezentuje się w połączeniu z beżowymi, białymi i innymi jasnymi oraz ciepłymi barwami. Brązowa cegła na ścianę do salonu równie dobrze spisuje się jako element dominujący oraz jako pojedynczy akcent.

Połączenie różnych kolorów

Jeśli stawiasz na oryginalność i odważne rozwiązania, niezwykle interesującym pomysłem jest wykorzystanie właściwości kilku różnych kolorów produktów oferowanych w naszym sklepie. Zestawienie płytek imitujących np. antracytową, brązową i czerwoną cegłę na ścianie w salonie ma zastosowanie zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne, ponieważ poszczególne barwy mogą odgraniczać od siebie różne przestrzenie, jak chociażby aneks kuchenny od części wypoczynkowej pomieszczenia.