W niniejszym wpisie sprawdzamy, jakie są najlepsze sposoby na to, by uzyskany efekt był zgodny z oczekiwaniami i cieszył oko domowników przez długi czas.

'Kup Pan cegłę'

Cegłę czerwoną wykorzystywano już w starożytności jako jeden z najtrwalszych materiałów. Masa składająca się z wapna cementu, gliny, piasku czy innych minerałów poddawana zostaje procesowi suszenia, wypalania lub naparzania parą wodną. W efekcie otrzymuje się  bardzo trwały budulec. Cegła charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia i wpływ warunków atmosferycznych. Sprawdza się doskonale jako podstawa konstrukcji takich elementów jak mury, fundamenty, słupy czy filary.

Cegły oryginalne i płytki ceglane

Najprościej można wyeksponować ścianę z cegły w salonie, zwłaszcza jeśli mieszkamy w ceglanym budynku. Wystarczy jedynie usunąć wierzchnią warstwę elewacji, a następnie odpowiednio oczyścić i zagruntować odkrytą powierzchnię. Obecnie właściciele domów i mieszkań w nowym budownictwie też mogą się cieszyć cegiełkami na ścianie. W tym celu wykorzystuje się specjalne płytki ceglane.  Ich zaletą jest możliwość przymocowania do dowolnego materiału. Często wykonuje się je ze starej, oryginalnej, poniemieckiej cegły. Materiał tego typu staje się dostępny do zagospodarowania w następstwie rozbiórki starych kamienic, pałaców i innych budynków. Jednak dużą popularnością cieszą się także odlewy ze specjalnej mieszanki (cement, żwir, piach oraz kruszywo mineralne), które zapewniają wszystkie walory płytki z cegły rozbiórkowej w znacznie niższej cenie.

Szeroki wybór

Jeżeli zdecydowaliśmy się na cegiełkę na ścianie w salonie, pozostaje wybór odpowiedniego materiału. Oferta większości firm specjalizujących się w tego typu rozwiązaniach obejmuje:

  • płytki z cegły rozbiórkowej - klasyczne rozwiązanie dekoracyjne. Są to starannie wycięte elementy ze starej, oryginalnej cegły z rozbiórki. Oprócz walorów estetycznych posiadają także właściwości izolacyjne. Dzięki temu zyskujemy dodatkowy element ocieplający pomieszczenie. W dodatku każda płytka jest niepowtarzana i posiada unikalną fakturę.
  • odlewy - zachowują wszystkie zalety płytki z cegły rozbiórkowej, doskonale je imitując. Do tego mogą być obrabiane specjalną metodą pozwalającą uzyskać efekt znany z historycznych zabytków, np. z epoki gotyckiej

Dużą rolę w wyborze odgrywa przeznaczony na wykończenie budżet. Wiele dostępnych rozwiązań sprawia, że płytki z cegły w salonie to aranżacja, która już od dawna nie jest dostępna jedynie nielicznym. Ich uniwersalność i wytrzymałość powodują, że sprawdzą się nie tylko w wystroju typu Retro. Świetnie wpasują się w nowocześnie urządzone wnętrza, nadającym im niezwykłego charakteru.

Ceglana Ściana - jeden z najlepszych producentów na rynku

Jeżeli szukają Państwo profesjonalnego wykonawcy, warto zapoznać się z ofertą firmy Ceglana Ściana. Rodzinna marka szczyci się wieloletnim doświadczeniem i indywidualnym podejściem. Jej rozbudowany katalog, obejmuje efektowne płytki typu 'loft', a także imitujące cegłę gotycką, rozbiórkową oraz klasyczną. Wykonane są niezwykle kunsztownie, przy użyciu najnowocześniejszych maszyn. Podstawowe materiały to stara, porozbiórkowa cegła (płytki typu lico, lico gotyckie, loft) oraz autorska mieszanka betonowa (płytki typu 'stara cegła').