Odkrycia archeologiczne dowodzą, że historia cegły może być tak długa, jak dzieje całej naszej cywilizacji. Jest to materiał budowlany, który towarzyszył różnym kulturom od tysiącleci, a dzięki swoim zaletom jest wykorzystywany także dzisiaj. Poniżej sprawdzisz, jakie były jego początki, a także jak długą drogę pokonała cegła, by stać się budulcem, który znasz obecnie! Zapraszamy do lektury!

6 tys. lat przed naszą erą

Pierwsze ślady wykorzystania cegły w historii można znaleźć w architekturze starożytnych Egipcjan, Babilończyków i mieszkańców Mezopotamii. Był to materiał znany także chińskim i hinduskim budowniczym. Początkowo, czyli na przełomie VI i V tysiąclecia przed naszą erą, gliny nie wypalono, lecz suszono na słońcu. Proces obróbki termicznej, który przełożył się na znaczną poprawę trwałości, opracowano w Mezopotamii w połowie III tysiąclecia p.n.e. Warto podkreślić, że rozwój technologii ceramicznej był efektem dobrej organizacji całego Państwa.

Różne kierunki rozwoju

Pomimo tego, że zalety cegły poznawano równocześnie na różnych szerokościach geograficznych, kierunek rozwoju tej technologii był nieco odmienny. Na przykład pierwsze ceramiczne dachówki stworzono w Chinach, co sprawiło, że efektowne dachy stały się znakiem rozpoznawczym tamtejszej architektury. Z kolei w kwestii ornamentyki absolutne mistrzostwo osiągnęła kultura arabska. Niemniej jednak ozdoby i dekoracje, a także monumentalne budowle były cenione już wcześniej. W pięćset lat po opracowaniu techniki wypalania zaczęto wznosić ogromne obiekty głównie o charakterze sakralnym, w tym słynną Wierzę Babilońska. W czasach swej świetności Babilon miał powierzchnie ok. 90 km2 (dla porównania dzisiejsza Warszawa ma niespełna 520 km2), a większość zabudowy, w tym mury i fortyfikacje okalające granice tego polis były wykonane z cegły.

Do Europy przez Grecję i Rzym

Na naszym kontynencie historię cegły rozpoczęła dominacja kultury grecko-rzymskiej. Podboje Greków, a następnie Rzymian wiązały się mimochodem właśnie z rozpowszechnianiem sztuki ceramicznej. Do tego dochodziły innowacje z dziedziny architektury takie jak np. opracowanie konstrukcji łukowych, co pozwoliło na tworzenie nowych typów okien, wrót, a później także sklepień – wkrótce bardzo popularnych w budownictwie publicznym.

Cegła - faworyt średniowiecznych budowniczych

Od starożytności jeden krok do średniowiecza, gdzie cegła towarzyszyła budowniczym od wczesnych, nieco topornych romańskich brył aż do późnogotyckich strzelistych wież katedralnych w całej Europie. W XII wieku Francja, Lombardia i Niemcy stają się ogólnoświatowym centrum cegły. W tym wieku, a dokładnie około 1150 roku w Tłumnie wzniesiony zostaje także pierwszy ceglany budynek na terenie Polski.

Czasy najnowsze

Najważniejszym krokiem z perspektywy współczesnej, czyli przemysłowej produkcji cegły są natomiast lata 1854 i 1858, kiedy to niemieccy i austriaccy inżynierowie opracowali i opatentowali prasę ceglarską (Schlickeysen) oraz piec kręgowy do wypału ceramiki (Hoffmann). Były to technologie, które zwiększyły wydajność cegielni, tym samym umożliwiając powstanie całych dzielnic o charakterystycznej zabudowie, gdzie dominują kamienice. Natomiast ostatni przełom to „ciepła ceramika”, czyli cegły o strukturze poryzowanej, która osiągana jest poprzez dodanie specjalnych produktów takich jak mączka drzewna czy trociny. Takie rozwiązanie zapewnia dużą odporność na warunki zewnętrzne, znakomite właściwości termoizolacyjne czy właściwą cyrkulację powietrza. Do tego dochodzą także ponadczasowe walory wizualne.

Ponadczasowy styl dostępny dla każdego!

Nie zawsze jednak istnieje możliwość wykorzystania prawdziwej cegły. Doskonałą alternatywą jest płytka ceglana z oferty Ceglana-Ściana.pl. Firma specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości materiałów wykończeniowych, które doskonale sprawdzają się zwłaszcza w aranżacjach industrialnych, minimalistycznych oraz modernistycznych. Sprawdź sam obszerny katalog płytek ceglanych!