Jest ciepła w odbiorze i wyjątkowo klimatyczna – retro cegła to nowa klasyka we wnętrzach. Ceglane aranżacje są najlepszym przykładem tego, że minimalnym nakładem pracy i czasu, możesz uzyskać fantastyczny efekt. Dekorację wykonasz samodzielnie, bez pomocy fachowców. Wszystko, co będzie Ci potrzebne, to wysokiej jakości płytki dekoracyjne, podstawowe materiały do montażu oraz jedno wolne popołudnie. Jak położyć cegłę na ścianie? Przeczytaj nasz praktyczny poradnik!

Ściana z cegły w Twoim domu?

Taka dekoracja doda charakteru każdemu wnętrzu – niezależnie od jego funkcji czy nawet stylu. Sprawdzi się np. w salonie retro, industrialnej jadalni, kuchni w stylu rustykalnym. Jak więc wykonać aranżację?

Krok 1: Zorganizuj wszystkie niezbędne materiały

Do wykonania ceglanej ściany przydadzą Ci się:

  • płytki dekoracyjne stylizowane na retro cegłę,

  • materiały montażowe: klej, fuga oraz impregnat,

  • szpachelka, folia malarska.

Na wstępie oblicz powierzchnię, którą chcesz wyłożyć cegłą. Przy pomocy dostępnego na naszej stronie kalkulatora wygodnie ustalisz, ile materiałów potrzebujesz na wykonanie dekoracji. Masz już wszystko, co trzeba?

Krok 2: Przygotuj odpowiednio pomieszczenie

Zanim przystąpisz do klejenia, przykryj podłogę folią malarską. Montaż płytek dekoracyjnych to wprawdzie czysta praca, ale na wszelki wypadek parkiet lepiej zabezpieczyć. Powierzchnię ściany możesz wcześniej zagruntować. Nie jest to konieczne, jednak w przypadku mocno nasiąkliwego podłoża polecamy wykonać ten dodatkowy krok. Warstwa gruntu zwiększa też przyczepność płytek, dzięki czemu dekoracja będzie jeszcze trwalsza. Zagruntowaną ścianę pozostaw do wyschnięcia. Gdy podłoże będzie suche, możesz działać.

Krok 3: Montaż płytek – to proste!

Po pierwsze – przemyśl całą koncepcję. Źle przyklejone płytki mogą być potem trudne do zmiany. Zwłaszcza jeśli planujesz ułożyć je w określony wzór, polecamy rozrysować sobie wcześniej jego układ na kartce. To naprawdę wiele ułatwia. Zamierzasz wyłożyć cegłą dekoracyjną całą ścianę? W tym przypadku sprawa jest jeszcze prostsza. Zacznij montaż od dołu, od lewej krawędzi i posuwaj się w prawą stronę – tak będzie Ci najwygodniej. Do mocowania wykorzystaj elastyczny klej, który zamówisz w naszym sklepie internetowym. W co drugim rzędzie przesuń wzór o pół płytki, a uzyskasz efekt starego muru.

W razie potrzeby cegłę dekoracyjną dotniesz bez problemu za pomocą piłki do gipsu. W takiej sytuacji przyłóż płytkę do ściany i zaznacz ołówkiem linię cięcia. Przed klejeniem koniecznie zrób test na sucho, aby upewnić się, że wszystko dobrze pasuje.

Krok 4: Wykończenie ściany z cegły – o czym pamiętać?

Do wypełnienia szczelin przyda Ci się elastyczna fuga do starej cegły. Ważne jest, aby materiał, którego użyjesz, „pracował” razem ze ścianą. Spoinowanie zabezpiecza przed wilgocią, a także zabrudzeniami. Możesz dokładnie wypełnić przestrzenie materiałem, ale np. w salonie retro czy industrialnym świetnie wygląda fuga niepełna. Jak ją uzyskać? Wystarczy, że pozwolisz, aby preparat lekko się związał, a następnie delikatnie przetrzesz szczelinę miękką szczoteczką. To już właściwie koniec. Gdy dekoracja całkowicie wyschnie, warto zabezpieczyć jeszcze ścianę specjalnym impregnatem.

Odmień z nami wnętrze swojego mieszkania!

Cegiełkami możesz wyłożyć całą, a nawet kilka ścian albo wykorzystać je w roli niewielkich detali – to też dobry pomysł. Najwyższej jakości płytki dekoracyjne stylizowane na retro cegłę, a także wszystkie materiały potrzebne do montażu zamówisz w naszym sklepie internetowym Ceglana Ściana. Sprawdź pełną ofertę, a w razie pytań napisz – chętnie Ci doradzimy!