Cegła jest jednym z najgorętszych trendów dekoracyjnych. Szczególną popularnością cieszy się cegła w salonie. Ten dodatek pozwala nadać wnętrzu industrialny charakter. To także świetny sposób na to, aby urządzić ścianę, która zieje pustką. Jednak żeby aranżacja prezentowała się atrakcyjnie, trzeba wiedzieć, jak profesjonalnie ułożyć ceglaną ścianę. Wskazówki na ten temat prezentujemy poniżej.

Skąd wziąć cegłę?

Cegły po starych budynkach świetnie sprawdzają się w aranżacji mieszkania w stylu retro. Dzięki nim w pomieszczeniu można poczuć klimat minionych lat. Coraz więcej sklepów wprowadza do swojej oferty stare cegłówki. Nasza firma od lat specjalizuje się w sprzedaży tych surowców dekoracyjnych. Każda cegła jest dokładnie sprawdzana i czyszczona z resztek po zaprawie, farbie i innych zabrudzeniach. Dzięki temu doskonale nadaje się do ponownego użycia. Cegły są na tyle cienkie, że nie trzeba ich murować – wystarczy przykleić do ściany. Dlatego z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które chcą przeprowadzić remont wnętrza w samodzielny sposób.

Cegła na ścianę – układanie krok po kroku

 Na początku należy przygotować plan rozmieszczenia cegłówek. Trzeba zmierzyć ich wysokość oraz długość, a następnie stworzyć wstępny zarys ich ułożenia. Powinno się koniecznie wziąć pod uwagę przerwy pomiędzy poszczególnymi cegłówkami. Kolejny krok to zadbanie o podłoże. Od tego będzie zależała wytrzymałość konstrukcji. Ścianę należy oczyścić z pozostałości po farbie lub tapecie. Powierzchnia pokryta farbą olejną wymaga dokładnego przetarcia za pomocą papieru ściernego. Kolejny krok to gruntowanie, które nada ścianie odpowiedni stopień przyczepności. Żeby mieć pewność co do tego, że miejsce instalacji odznacza się wystarczającą przyczepnością, warto zastosować dodatkową warstwę kleju. Kolejny etap to przygotowanie zaprawy zgodnie z instrukcjami. Substancja potrzebuje czasu, aby jej struktura się zawiązała, dlatego należy odczekać co najmniej kilka minut przed jej nałożeniem.

Układanie cegieł i fugowanie

Cegły przyklejamy zaczynając od lewego górnego rogu. Warstwę zaprawy warto umieścić na cegle, dzięki czemu będzie trzymała się podłoża w jeszcze trwalszy sposób. Każdy nakładany element powinno się lekko przycisnąć, aby klej ułożył się w równomierny sposób. Po odczekaniu odpowiedniej ilości czasu, czyli gdy konstrukcja już wyschnie, można przystąpić do fugowania. Najlepszym wyborem do różnego rodzaju aranżacji jest najczęściej szara fuga. Ceglana ściana wygląda niezwykle interesująco, gdy każda pojedyncza cegłówka wyróżnia się poprzez swoje jasne obramowanie. Zaleca się, aby wypełnienie fugą było niepełne, gdyż daje to bardziej estetyczny efekt. Gdy fuga już wyschnie, należy przetrzeć ścianę przy użyciu szczotki lub szmatki. Na samym końcu wystarczy już tylko zaimpregnować płytki. W razie jakichkolwiek wątpliwości nasi doradcy służą profesjonalną pomocą. Polecamy skorzystanie z ich wsparcia, a także wybór produktów dekoracyjnych z naszej oferty. Zapewniamy szeroki wybór rozwiązań do tworzenia unikatowych aranżacji, w tym również beton architektoniczny.