Jak urządzić wnętrze w stylu rustykalnym?
Tradycyjny wystrój małych domków to klasyczna inspiracja, z której czerpie styl rustykalny. Poniżej przekonasz się, jakie są jego największe zalety i dlaczego jest to ponadczasowe rozwiązanie aranżacyjne, które doskonale sprawdza się także w mieszkaniach. Zwłaszcza jeśli wykorzystasz do wykończenia wnętrz płytki ceglane z oferty Ceglana Ściana!
Rustykalny, czyli swojski
Dawna stylistyka w urządzaniu wnętrz, która dominowała zwłaszcza na wsi, to niewyczerpane źródło inspiracji dla dzisiejszych dekoratorów. Angielskie słowo rustic, od którego pochodzi nazwa stylu rustykalnego, oznacza „swojski”. Jego najważniejsze wyznaczniki wykształtowały się w Stanach Zjednoczonych, w czasie świeżo po uzyskaniu niepodległości. Wtedy zarówno do budowania, jak i wykańczania domów zaczęto wykorzystywać to, czego nie trzeba było importować ze Starego Świata. Tak oto dominującymi elementami tego stylu stały się drewniane meble wykonane z desek z naturalnymi niedoskonałościami oraz cegła na ścianie, korespondująca z innymi dekoracjami wytwarzanymi przez rzemieślników. Obecnie do najważniejszych wyznaczników stylu rustykalnego możemy zaliczyć:
- wspomniane materiały – drewno, cegła, kamień,
- proste ozdoby – ceramiczne i metalowe naczynia, wszelkiego rodzaju figurki z drewna i metalu, a także przedmioty „z duszą” jak np. maszyna do szycia, zegar z kukułką, świeczniki,
- kolory komponujące się z bielą – beże, ecru oraz brązy,
- wełniane, lniane i bawełniane tkaniny,
- nawiązania do sztuki ludowej (opcjonalnie).
Styl rustykalny w sercu dużego miasta
Trudno się nie zgodzić, że styl rustykalny najbardziej efektownie prezentuje się w dworkach i wiejskich chatkach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zapanował także w mieszkaniach w centrach miast! Takie rozwiązanie to niezawodny sposób, by do wnętrz wprowadzić przytulną, swojską atmosferę wywołującą poczucie bezpieczeństwa. Zmienia ona wielkomiejski apartament w prawdziwą przystań, gdzie można odzyskać siły nawet po najcięższym dniu w pracy czy szkole. By osiągnąć zamierzony efekt, powinieneś postawić na autentyczne lub postarzane meble oraz cegłę na ścianie, ciepłe barwy, rękodzieła i naturalne tkaniny. To, czego natomiast należy unikać to zimne oświetlenie o dużym natężeniu, tworzywa sztuczne, szkło oraz silne kontrasty.
Drewno i cegła
Główną rolę w opisywanym stylu aranżacji wnętrz bezsprzecznie odgrywają drewno i kamień. Oprócz wspomnianych mebli ciekawym rozwiązaniem są tzw. belki rustykalne, które, chociaż wykonane są z kompozytu, doskonale imitują belkowanie sufitowe charakterystyczne dla tradycyjnego budownictwa. Z kolei kamień równie dobrze sprawdza się na posadzkach i powierzchniach pionowych. Zwłaszcza kiedy na ścianę trafia cegła, cała elewacja nabiera wyjątkowego charakteru. W przypadku mieszkań w kamienicach wystarczy jedynie usunąć tynk. W pozostałych budynkach doskonale sprawdzają się płytki ceglane, szczególnie modele imitujące starą cegłę. Warto podkreślić, że dzięki swoim walorom wizualnym jest to materiał, który doskonale dopasowuje się do różnych koncepcji aranżacyjnych, co pozwala na jego wykorzystanie zarówno jeśli chcesz postawić na styl rustykalny w klasycznym, jak i nowoczesnym wydaniu.
Wybierz płytki typu stara cegła od Ceglana Ściana!
Jeśli ograniczenia architektoniczne Twojego mieszkania nie pozwalają na wykorzystanie tradycyjnej cegły, a chcesz wykończyć je w stylu rustykalnym, zapoznaj się z ofertą dostępną na Ceglana-Ściana.pl! Znajdziesz tu płytki ceglane na ścianę, które sprawią, że aranżacja pomieszczenia będzie wyglądać swojsko, a walory estetyczne mebli i dodatków zostaną wyeksponowane w odpowiedni sposób!