Aranżacje z cegłą w roli głównej mają teraz swoje 5 minut! Co więcej, nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić. Wręcz przeciwnie – płytki ze starej cegły stają się we wnętrzach nową klasyką. Projektanci wykorzystują je w przestrzeniach mieszkalnych, komercyjnych, biurowych. Zarówno jako dekorację całej ściany, jak i w roli niewielkich detali. Słowem – możliwości tego materiału są ogromne. Jak wybrać ceglane płytki, aby aranżacja prezentowała się efektownie? Sprawdź!

Spis treści:

Płytki ceglane – jak wybrać te najlepsze?

Niegdyś ceglana ściana zarezerwowana była wyłącznie dla mieszkań w kamienicach. Jednak odkąd pojawiły się płytki stylizowane na retro cegłę, efektem starego muru możesz cieszyć się również, mieszkając w nowym budownictwie. Wysokiej jakości cegiełki dekoracyjne w niczym nie ustępują wyglądem prawdziwej cegle, a pod kątem parametrów czy wytrzymałości również jej dorównują. W dodatku są wyjątkowo proste w montażu – położysz je na ścianie w jedno popołudnie, bez kucia tynków oraz przeprowadzania generalnego remontu wnętrza. Tylko... jak wybrać te najlepsze?

Wysoka jakość płytek ceglanych to podstawa

Dzięki temu dekoracja będzie cieszyć oko przez długie lata. Dobre jakościowo imitacje starej cegły tworzy się ze specjalnej mieszanki, w której skład wchodzą między innymi cement, piach, kruszywa mineralne. Dzięki temu takie płytki:

  • mają bardzo dobrą przyczepność do podłoża – z łatwością zamontujesz je więc na wybranej powierzchni,
  • odpowiednio zaimpregnowane są odporne na działanie wilgoci – nadają się również do wymagających pomieszczeń, takich jak kuchnia, łazienka czy lokale gastronomiczne,
  • są przystosowane nie tylko do montażu we wnętrzach, ale też na zewnątrz – na tarasie, balkonie lub jako wykończenie fasady budynku,
  • cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia – nie pękają ani nie odpadają od ściany po aplikacji.

Szukaj płytek ceglanych o naturalnie nierównej, lekko chropowatej fakturze powierzchni oraz nierównomiernym kolorze. Nie jest to wadą, lecz wręcz przeciwnie – ich wartością dodaną!

Czerwone, piaskowe, szare – czy odcień płytek ma znaczenie?

Kolor płytek przekłada się jedynie na odbiór wizualny ceglanej aranżacji, natomiast nie ma wpływu na trwałość takiej dekoracji. To, czy zdecydujesz się na gotycką czerwień, odcienie brązu, czy też szarości, zależy wyłącznie od Ciebie i Twojej koncepcji. Co radzą w tej kwestii projektanci wnętrz?

  1. Do aranżacji rustykalnych, retro, boho, industrialnych rewelacyjnie pasuje naturalna cegła, czyli taka w czerwieniach, rudościach i brązach.
  2. Z kolei style skandynawski, nowoczesny, nowojorski bardzo lubią szarości oraz antracyty.
  3. Na małym metrażu postaw na cegiełki w nieco jaśniejszych odcieniach.
  4. W dobrze doświetlonych, przestronnych wnętrzach zdecydowanie możesz pozwolić sobie na więcej i wyłożyć nawet kilka ścian czerwoną cegłą.

Podejmując ostateczną decyzję, kieruj się własnymi upodobaniami, odczuciami – aranżacja powinna przede wszystkim podobać się Tobie.

Zaaranżuj z nami wnętrze swojego mieszkania!

Pamiętaj jeszcze, że równie istotne, co same płytki, są pozostałe materiały, jakich użyjesz podczas tworzenia ceglanej ściany. Klej, impregnat, fuga – to też ma znaczenie. Wysokiej jakości płytki imitujące starą cegłę, a także wszystko, co przyda Ci się do ich montażu, zamówisz w naszym sklepie internetowym! Przy pomocy dostępnego na stronie kalkulatora szybko i wygodnie wyliczysz, ile dokładnie materiałów potrzebujesz na wykonanie dekoracji. Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas – chętnie Ci podpowiemy!