Ściana z cegły to sprawdzony patent na modne wnętrze salonu. Wbrew pozorom, aby osiągnąć efekt starego muru, wcale nie musisz mieszkać w budynku wykonanym w starym budownictwie. Przy pomocy ceglanych płytek dekoracyjnych stworzysz taką aranżację również w nowoczesnym mieszkaniu. W dodatku zajmie Ci to niewiele czasu oraz z powodzeniem poradzisz sobie z tym samodzielnie. Sprawdź, jakie to proste!

Cegła na ścianie w salonie – co będzie Ci potrzebne?

Aby stworzyć we własnym mieszkaniu ceglaną dekorację, nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy ani fachowych umiejętności. Oprócz dobrej klasy płytek imitujących retro cegłę przyda Ci się jeszcze kilka podstawowych narzędzi oraz preparatów, m.in.:

  • grunt do ścian,

  • szpachelka,

  • klej do starej cegły,

  • fuga oraz impregnat do płytek,

  • folia zabezpieczająca i taśma malarska.

Pierwszym krokiem będzie oczywiście wybór ściany, na której ma powstać aranżacja. Płytkami dekoracyjnymi możesz wyłożyć zarówno całą jej powierzchnię, jak i wybrany fragment. Tak naprawdę wszystko zależy od Twojego zamysłu. Następnie zabezpiecz dokładnie podłogę przy pomocy folii malarskiej – mocując ją taśmą do listew przypodłogowych. Gotowe? Czas działać!

Przygotuj powierzchnię ściany

Zanim rozpoczniesz montaż cegły dekoracyjnej, oczyść dokładnie ścianę. Następnie zagruntuj powierzchnię dedykowanym preparatem i pozostaw do wyschnięcia. Szczególnie w przypadku mocno nasiąkliwego podłoża nie warto pomijać tego kroku. Zabieg ten zwiększa przyczepność płytek i ułatwia ich późniejsze klejenie. Gdy cegiełki mocno przylegają do pionowej powierzchni, aranżacja jest trwała, odporna na uszkodzenia i mikrowstrząsy.

Montaż płytek dekoracyjnych krok po kroku

Kiedy grunt wyschnie, ściana jest gotowa do aplikacji płytek. Zanim jednak przystąpisz do klejenia, przemyśl całą koncepcję. Zacznij montaż od dołu, od lewej krawędzi. Do mocowania wykorzystaj elastyczny klej do starej cegły – zamówisz go w naszym sklepie internetowym.

Jak wykonać dekorację krok po kroku?

  1. Przy pomocy szpachelki nałóż na cegiełkę klej i zetrzyj jego nadmiar.

  2. Przyłóż cegłę do ściany, delikatnie poruszaj na boki, po czym mocno dociśnij.

  3. Powtórz czynności z kolejnymi elementami, posuwając się ze strony lewej do prawej.

  4. W co drugim rzędzie zadbaj o przesunięcie wzoru o pół płytki – w ten sposób uzyskasz wizualnie efekt starego muru.

Przy krawędziach ścian oraz w okolicach gniazdek elektrycznych elementy z reguły wymagają docięcia. W takim przypadku przyłóż cegiełkę na próbę do ściany i zaznacz ołówkiem linię cięcia. Następnie dotnij ją odpowiednio, używając tarczy diamentowej. Zanim przystąpisz do klejenia, koniecznie zrób test na sucho i upewnij się, że dobrze pasuje.

Jak wykończyć ścianę z cegły dekoracyjnej?

Do wykończenia szczelin wykorzystaj fugę do starej cegły. W ten sposób zabezpieczysz przestrzenie międzypłytkowe przed wilgocią oraz brudem. Sięgaj po materiały najwyższej jakości – fuga musi pracować razem ze ścianą. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko pękania cegiełek oraz ich odklejenia się od powierzchni. W aranżacjach industrialnych czy retro bardzo efektownie wygląda fuga niepełna. Aby ją otrzymać, po wstępnym związaniu się materiału przetrzyj delikatnie szczelinę miękką szczoteczką. Gdy ściana całkowicie wyschnie, polecamy zabezpieczyć ją specjalnym impregnatem – zamówisz go również w naszym sklepie. Dzięki temu zarówno płytki, jak i fugi staną się odporniejsze na zabrudzenia i wilgoć.

Stwórz z nami ścianę z cegły!

Aranżacje ze starej cegły są świetnym przykładem na to, że minimalnym nakładem czasu i pracy, da się osiągnąć naprawdę ciekawy efekt. Najwyższej jakości płytki dekoracyjne imitujące retro cegłę, a także wszystkie materiały niezbędne do ich samodzielnego montażu zamówisz w sklepie Ceglana Ściana – sprawdź!