Jak zakończyć ścianę ze Starej Cegły Dekoracyjnej? Podpowiadamy!
Układanie Starej Cegły dekoracyjnej – o czym musisz pamiętać?
Montażu płytek ceglanych z powodzeniem możesz podjąć się samodzielnie. Jednak zanim przystąpisz do działania, warto pamiętać o kilku kwestiach. Prace rozpocznij od starannego przygotowania podłoża. Wybraną ścianę:
-
dokładnie oczyść z pozostałości farby lub tapety,
-
w przypadku obecności starych, niestabilnych tynków przetrzyj powierzchnię papierem ściernym,
-
podłoże mocno nasiąkliwe dodatkowo zagruntuj przy użyciu dedykowanego preparatu – zapewni to lepszą przyczepność płytek.
Aby ułatwić sobie montaż, przemyśl całą koncepcję, zanim przystąpisz do klejenia. W tym celu dokładnie zmierz szerokość oraz wysokość ściany. Następnie zaznacz ołówkiem rozmieszczenie cegieł – rozpoczynając od lewego górnego rogu, odmierzaj kolejno długość płytki i szerokość fugi. Wielkość fugi postaraj się dobrać tak, aby docinanie cegiełek nie było konieczne. Znacznie przyspieszy oraz uprości Ci to pracę, wpłynie także pozytywnie na efekt. Do klejenia wykorzystaj elastyczny klej do starej cegły – zamówisz go w naszym sklepie internetowym.
Zakończenie ceglanej ściany – fugowanie i impregnacja
Kolejnym krokiem jest wykończenie szczelin między cegiełkami. Materiał, który wykorzystasz do fugowania płytek ceglanych powinien być:
-
elastyczny,
-
odporny na zabrudzenia,
-
niewrażliwy na uszkodzenia mechaniczne.
Jego zadaniem jest zabezpieczenie przestrzeni między cegłami przed wilgocią oraz brudem. Bardzo ważne jest również, aby fuga była odpowiednio elastyczna. Kiedy materiał pracuje razem ze ścianą, zmniejsza się ryzyko pękania płytek oraz ich odklejenia.
Jak fugować ścianę z ceglanych płytek?
Spoinowanie rozpocznij od góry od szczelin poziomych. Następnie wypełnij fugą przestrzenie pionowe. W przypadku zewnętrznej elewacji zadbaj o to, aby nie pozostały zagłębienia, w które mogłaby dostawać się woda. Jeśli natomiast układasz Starą Cegłę dekoracyjną w pomieszczeniu, śmiało możesz postawić na fugę niepełną. Wystarczy, że po wstępnym związaniu się masy przetrzesz ją końcem ołówka budowlanego albo miękką szczoteczką. Dzięki temu uzyskasz nieregularną, chropowatą fakturę, która świetnie dopełni efekt starego muru!
Po zakończonym fugowaniu omieć ścianę suchym pędzlem albo szczotką z miękkim włosiem. W ten prosty sposób usuniesz z powierzchni ewentualne resztki fugi.
Impregnacja ceglanej ściany – czy jest konieczna?
Tak. Na sam koniec – gdy ściana całkowicie wyschnie – warto zabezpieczyć ją specjalnym impregnatem do płytek ze starej cegły. Dostępny w naszej ofercie preparat jest neutralny dla otoczenia oraz nie pozostawia widocznej powłoki na impregnowanej powierzchni. Dzięki temu zachowane zostaną oryginalna faktura oraz kolor cegiełek dekoracyjnych. Zarówno płytki, jak i fugi staną się przez to odporniejsze na zabrudzenia i działanie wilgoci. Nie warto więc pomijać tego kroku.
Ciesz się efektem starego muru we własnym mieszkaniu!
Jak widzisz, cegłę ozdobną z łatwością położysz na ścianie samodzielnie. Wykonanie oraz zakończenie takiej dekoracji nie wymaga fachowej wiedzy ani umiejętności. Wszystko, czego potrzebujesz, to podstawowe materiały do montażu, a także wysokiej jakości płytki – znajdziesz je w sklepie internetowym Ceglana Ściana. Sprawdź, co mamy dla Ciebie i odmień wnętrze swojego mieszkania!