Wydawałoby się, że to cegły i ich kolor grają pierwszoplanową rolę w aranżacjach z udziałem tego budulca. Dobrze odnajdują się w różnego typu stylistyce – zarówno tej minimalistycznej, skandynawskiej, jak i bardziej rustykalnej. Jednak to fugi swoimi odcieniami decydują o charakterze ceglanej ściany. Określają, czy będzie ona wyrazistym graczem, czy sprawdzi się jako solidny bohater drugiego planu. Fuga do cegły ma znaczenie dekoracyjne i praktyczne. Jej kolor i kształt definiują estetykę muru dokładnie tak, jak tego pragniesz. W sklepach budowlanych czy na inspirujących, wnętrzarskich fotografiach możesz obejrzeć różne formy spoinowania cegieł. Wybierz te, które najbardziej Ci się podobają i harmonizują z tworzoną w pomieszczeniu atmosferą.

Kolor fugi – jakie ma znaczenie?

Kontrastowy czy stapiający się z barwą cegły? Kolor fugi potrafi odmienić cały charakter aranżacji. Jasne odcienie spoin będą wyróżniać cegłę i eksponować jej atrybuty. Ten wzmocniony efekt będzie odpowiedni, gdy zastosujesz ręcznie formowane, nierówne bryły. Nadaj im wygląd tradycyjnego muru, rodem z sielankowej, wiejskiej posiadłości. Fugi o zbliżonym do cegły kolorze łagodzą wizualnie charakter i tworzą harmonijne, nienarzucające się tło. Wykorzystanie ciemnych spoin jest ryzykowne – przy cegle stylizowanej na starą mogą one wyglądać na zaniedbane i wymagające czyszczenia. Przy gładszych teksturach, np. w wersji klinkierowej, ciemna fuga pozwala na podkreślenie wysmakowanego stylu elewacji.

Wklęsła czy wypukła? Rodzaj fugi do cegły

Kształt fugi ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale też funkcjonalne. Najpopularniejsze spoiny są zazwyczaj wyrównane z powierzchnią cegły lub wklęsłe. Taka forma jest łatwa w czyszczeniu i ma wysoką wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Pełni także funkcję ochronną – dokładnie pokrywa brzegi łączonych brył. Innym rodzajem fugi jest ta wypukła – pokochają ją amatorzy stylu rustykalnego i fani aranżacji z zadziorną nutą. Dobrze odnajdą się one jako element we wnętrzach charakteryzujących się niedbałą elegancją. Korespondują z cegłą o chłodnym, zbliżonym odcieniu. Jeśli tworzysz projekt elewacji domu, który narażony jest na częste i długotrwałe opady, zastanów się nad spoinami ustawionymi pod kątem. Dolna część takiej fugi powinna pokrywać się z cegłą, a górna winna być nieco wklęsła. Takie rozwiązanie wspomaga spływ wody z powierzchni elewacji i zapobiega jej osiadaniu w szczelinach.

Jaki klej do cegły wybrać?

Już wiesz, jak wygląda Twoja wymarzona ceglana ściana? Czas ją zamocować! Niezbędny będzie do tego klej do cegły, który utrzyma ją na miejscu przez lata. Nie stanowi on elementu wizualnego w wystroju, ale jest najważniejszym czynnikiem trwałości całej instalacji. Mocuje ją do ściany, na której planujesz zrealizować swoją dekoracyjną wizję. Przed wprowadzeniem jej w czyn koniecznie oczyść powierzchnię z pyłów, nierówności i innych zabrudzeń. Zwiększy to trwałość ściany czy elewacji z cegieł i pozwoli cieszyć się nimi długi czas.