Trendy wnętrzarskie zmieniają się często nawet co sezon, jednak pewne opcje okazują się czymś więcej niż jedynie chwilową modą. Jednym z takich ponadczasowych klasyków jest stara cegła dekoracyjna. Ściana wyłożona ozdobnymi cegiełkami to rozwiązanie efektowne, praktyczne, ale czy na pewno sprawdzi się w każdym wnętrzu? Jeśli Ty również szukasz odpowiedzi na to pytanie, jesteś w dobrym miejscu. Poznaj plusy i minusy tego materiału!

Cegła dekoracyjna we wnętrzach – dlaczego to dobry pomysł? 

Aranżacje z udziałem cegły skradają serca projektantów wnętrz. Nie bez przyczyny – cegiełki na ścianie w salonie czy w sypialni naprawdę robią wrażenie. Dzięki płytkom dekoracyjnym stylizowanym na retro efektem starego muru możesz cieszyć się również, jeśli mieszkasz w nowym budownictwie w Warszawie czy innym dużym mieście. Dlaczego warto pomyśleć o ceglanej ścianie?

Płytki ceglane są łatwe w montażu

Całkowita metamorfoza salonu bez kucia tynków i kapitalnego remontu? To jak najbardziej realne. Cegiełki ozdobne położysz bez pomocy fachowców – w jedno popołudnie. Wszystko, co będzie Ci potrzebne, to specjalistyczny klej, fuga i impregnat do płytek oraz szpachelka i folia malarska. To naprawdę takie proste.

Ceglana dekoracja przetrwa próbę czasu

Wysokiej jakości płytki imitujące starą cegłę sprawdzą się nie tylko w salonie, lecz w dowolnym pomieszczeniu, a nawet na zewnątrz. To np. świetny patent na wykończenie ściany w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia – w przedpokoju czy nad blatem w kuchni. Cegiełki dekoracyjne są odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie wody, wysokich i niskich temperatur oraz środków czyszczących. Pokryj je impregnatem, a dodatkowo zabezpieczysz ich powierzchnię przed zabrudzeniami i wilgocią.

Cegła na ścianie optycznie powiększy małe wnętrze

Niemożliwe? A jednak! Wystarczy, że zamontujesz oświetlenie we właściwych miejscach, a efekt Cię zachwyci. Światło padające na ścianę pod odpowiednim kątem podkreśli niejednorodny kolor i fakturę płytek, a przy okazji optycznie wymodeluje przestrzeń. Dzięki temu wnętrze nabierze głębi oraz wyda się przestronniejsze, niż jest w rzeczywistości.

Płytki cegiełki są naprawdę uniwersalne

Ponieważ są dostępne w wielu odcieniach, z łatwością dopasujesz je do stylu mieszkania. Cegiełki w klasycznym kolorze pasują np. do aranżacji industrialnych, eklektycznych, rustykalnych, retro. Z kolei płytki w szarościach będą strzałem w dziesiątkę we wnętrzach skandynawskich czy modern-classic.

A te minusy?

Jeśli wybierzesz dobrą cegłę dekoracyjną, minusów jest naprawdę niewiele. Niektórzy zastanawiają się, czy na efekt starego muru mogą pozwolić sobie właściciele małych mieszkań. Zdaniem projektantów wnętrz – jak najbardziej tak. Kluczem jest tutaj odpowiednie dopasowanie koloru cegiełek oraz wielkości dekoracji do metrażu pomieszczenia. W kameralnym salonie możesz np. zdecydować się na cegłę w jasnym odcieniu, a ciemniejszą lub gotycką wprowadzać ostrożniej w formie ozdobnych detali.

A co z czyszczeniem ceglanej ściany? To też nie problem. Wypełnij dokładnie szczeliny między płytkami fugą do starej cegły, po czym zabezpiecz całość dobrym impregnatem. Taką powierzchnię wystarczy przecierać na sucho, a od czasu do czasu wilgotną szmatką.

Stwórz własną ceglaną ścianę!

Najwyższej klasy płytki dekoracyjne stylizowane na starą cegłę, a także wszystkie materiały niezbędne do montażu zamówisz w sklepie internetowym Ceglana Ściana. Skorzystaj z dostępnego na naszej stronie kalkulatora, a szybko i wygodnie policzysz, ile materiałów potrzebujesz na wykonanie dekoracji. Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas – chętnie wszystko wyjaśnimy, doradzimy, pomożemy w wyborze!