Aranżacje z cegłą dekoracyjną to jeden z ciekawszych trendów wnętrzarskich. Jeszcze jakiś czas temu spotykane były praktycznie tylko w loftach w Warszawie, Łodzi czy innych dużych miastach, w międzyczasie stały się prawdziwym klasykiem. Nie bez przyczyny – potencjał ceglanych płytek stylizowanych na retro jest naprawdę duży. Możesz zdecydować się na klasyczną ceglaną ścianę albo na taką w odcieniach szarości. Co jest lepsze? W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu rozwiązaniom. Zobacz, które sprawdzi się w Twoim mieszkaniu!

Jaką cegłę wybrać do wnętrza?

To zależy w głównej mierze od Twojej koncepcji aranżacyjnej. Niegdyś, aby wykonać taką dekorację, po prostu skuwano tynk, odsłaniając cegłę budowlaną. A dziś? Obecnie wszystko jest o wiele prostsze, a możliwości większe. Wystarczy, że sięgniesz po płytki dekoracyjne stylizowane na retro, a możesz cieszyć się w salonie efektem starego muru. W dodatku odcień cegiełek wcale nie musi być klasyczny. Jak więc dopasować kolor dekoracji do metrażu i stylu wnętrza? Kilka wskazówek zdradzamy poniżej!

Klasyczna cegła, czyli właściwie jaka?

Trudno wyobrazić sobie industrialną sypialnię, eklektyczny salon czy kuchnię w stylu rustykalnym bez ceglanej ściany. Warto jednak pamiętać, że klasyczna cegła ma wiele twarzy. Możesz zdecydować się na cegiełki w odcieniu naturalnym, ale też na:

  • jaśniejsze – beżowe lub piaskowe,
  • ciemniejsze – w gotyckiej czerwieni albo brązach.

Cegła dekoracyjna w rudo-czerwonym kolorze jest wyjątkowo uniwersalna. Tworzy bardzo udane połączenie z większością materiałów, np. z prawdziwym drewnem, betonem architektonicznym, naturalnym kamieniem, szkłem, a także z zielenią roślinności.

Jak dobierać odcień cegły do metrażu wnętrza?

Czasami można spotkać się z opinią, że czerwona cegła nie zda egzaminu w małych wnętrzach, ponieważ wizualnie je pomniejszy. Czy to prawda? Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wykorzystasz ją w aranżacji. Klasyczna cegła daje naprawdę wiele możliwości. Świetnie wygląda zarówno na dużych powierzchniach, jak i w formie detali.

W przestronnym salonie czy dużej kuchni spokojnie możesz postawić na gotycką czerwień na jednej, a nawet dwóch prostopadłych ścianach. Z kolei na mniejszym metrażu polecamy wykończyć czerwonymi cegiełkami wybrany fragment powierzchni, np. kuchenny backsplasch.

Dobrą opcją do kameralnych wnętrz są także jaśniejsze odcienie, takie jak jasny naturalny lub piaskowy. Są one delikatniejsze, przez co mniej rzucają się w oczy. Jednocześnie ich nieregularna kolorystyka oraz faktura bardzo dobrze wymodelują optycznie przestrzeń. Zadbaj jeszcze tylko o oświetlenie padające na ceglaną ścianę pod odpowiednim kątem, a zyskasz w mieszkaniu dodatkowe metry kwadratowe.

Kiedy płytki w odcieniach szarości będą lepszym wyborem?

Szare cegiełki bardzo dobrze pasują do aranżacji, w których przeważają białe i drewniane akcenty, a mocniejszy kolor pojawia się w dodatkach. Ceglana ściana w odcieniach szarości odnajdzie się również w kontrastowych czarno-białych wnętrzach. Jeśli więc urządzasz salon w stylu skandynawskim, nowojorskim czy modern classic, płytki jasnoszare lub antracytowe są strzałem w dziesiątkę.

Wiesz już, jaki odcień cegły wybrać?

Pamiętaj, że najlepsze rozwiązanie to takie, które najbardziej Ci się podoba. Zaaranżuj swoje mieszkanie dokładnie tak, jak lubisz. Po płytki dekoracyjne stylizowane na starą cegłę zajrzyj do sklepu internetowego Ceglana Ściana. Znajdziesz tu także wszystkie materiały potrzebne do wykonania dekoracji. Sprawdź pełną ofertę, skorzystaj z kalkulatora płytek dostępnego na stronie, a w razie pytań napisz do nas!