Wykończenie z cegły nadaje się nie tylko do ozdoby wnętrz. Świetnie sprawdza się również jako zewnętrzna dekoracja. Nadaje mu unikatowego charakteru w stylu vintage. Przedstawiamy zastosowanie cegły jako elementu do stworzenia takiego ogrodzenia, które będzie prawdziwą ozdobą każdej działki.  

Cegła na ścianę – dlaczego warto?

  Takie wykończenie pozwala stworzyć oryginalną przestrzeń. Cegły pochodzące z rozbiórki budynków odznaczają się niejednorodną strukturą i zróżnicowaną kolorystyką. Dzięki temu ma się wrażenie, że posesja jest wiekowa. Na uwagę zasługuje to, że kolorystyka cegieł jest bardzo zróżnicowana. Nie trzeba ograniczać się do standardowych modeli w czerwonym kolorze. W naszej ofercie możesz wybierać spośród cegłówek w różnych odcieniach brązów i szarości. Przestrzeń między płytkami można również wypełnić na inne sposoby, na przykład przy użyciu kruszywa czy roślin. Informacja warta podkreślenia – ogrodzenia nie są w całości stawiane z cegły z rozbiórki. Tylko ich zewnętrzna część zostaje pokryta ceglanym wykończeniem. Dzięki temu można mieć pewność, co do wytrzymałości konstrukcji.  

Do czego jeszcze można wykorzystać cegłę?

  Materiałom po dawnych budynkach można dać drugie życie na kilka różnych sposobów. Płytki ze starej cegły to dobre wykończenie dla takich ogrodowych konstrukcji jak:  

  • ścieżka,
  • studnia,
  • murek,
  • grill.
  •  

W każdym z tych zastosowań cegły można wykorzystać w nieco inny sposób. W niektórych konstrukcjach poleca się na przykład zrezygnowanie z fugowania. Przerwy w posadzce złożonej z czerwonych płytek warto z kolei wypełnić przy użyciu żwirku lub innego kruszywa. Ciepły kolor cegły tworzy ciekawy kontrast z soczystą zielenią w ogrodzie. Z tego względu ten materiał to jeden z najlepszych dodatków do każdej przestrzeni, w której znajduje się wiele kwiatów, krzewów i drzew.  

Jak kładzie się cegłę?

Estetyczne ułożenie cegieł wymaga dokładnego zaplanowania. Należy zacząć od nakreślenia tego, jak ma wyglądać ogólne rozmieszczenie poszczególnych płytek. Następnie trzeba przystąpić do przygotowania podłoża, które powinno być czyste i suche. Przyda mu się również staranne gruntowanie. Kolejny krok to rozrobienie zaprawy i równomierne ułożenie jej na ozdabianej powierzchni. Cegłówkę przed położeniem należy również pokryć cienką warstwą zaprawy. Fugowanie powinno się zacząć wtedy, gdy ma się pewność, że wszystkie cegły są dobrze przytwierdzone do muru. W przypadku konstrukcji znajdujących się na zewnątrz zaleca się wykonanie fugi na całej głębokości. W ten sposób chroni się konstrukcję przed zbieraniem się zabrudzeń.  

Wybierz odpowiedni surowiec

 Estetyka i wytrzymałość ściany wykonanej ze starej cegły zależy od jakości materiałów wykończeniowych. W naszym sklepie oferujemy cegłówki najlepszego gatunku. Zachęcamy do zapoznania się z ich różnorodną kolorystyką. W razie pytań pozostajemy do Twojej dyspozycji.