Stara cegła w ogrodzie
Wśród wielu materiałów przeznaczonych do wykańczania i aranżacji ogrodów to właśnie cegła od wielu lat cieszy się największą popularnością. Zarówno nowoczesne klinkiery, jak i pozostałości z rozbiórki pozwalają na stworzenie praktycznie każdego elementu wystroju, jaki przyjdzie Ci do głowy. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów i inspiracji, z których z pewnością zachcesz skorzystać u siebie! Sprawdź sam!
Materiał, który nie wychodzi z mody
Jest wiele zalet, które sprawiają, że cegła nie wychodzi z mody. Jest to materiał, który łatwo nagrzewa się na słońcu, dobrze izoluje przed chłodem i nie pozwala ciepłu uciekać. Do tego dochodzi ekologiczny charakter oraz oczywiście niepowtarzalne walory wizualne. Najczęściej w zastosowaniach ogrodowych wykorzystywana jest tradycyjna cegła ceramiczna, często rozbiórkowa, klinkierowa oraz płytki ceglane. Pierwszy typ sprawdza się zwłaszcza w ogrodach urządzonych w stylu retro, angielskim i wiejskim. Natomiast pozostałe ze względu na swoją wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, działanie mrozu i wilgoci znajdują zastosowanie w przestrzeniach miejskich, a także w aranżacjach o nowoczesnym charakterze. Pamiętaj, by nigdy nie wyrzucać cegieł, które pozostały Ci po rozbiórce. Nie dość, że można je z powodzeniem wykorzystywać, jak przekonasz się za chwilę, w na prawdę wielu zastosowaniach, to takie podejście generuje także oszczędności związane z brakiem konieczności zakupu i transportu nowo wypalonych kostek. Ponadto wpisuje się w ducha recyklingu i zero waste!
Malowniczo i tajemniczo
Bogactwo kształtów, wymiarów i kolorów, w jakich występują cegły, pozwala na aranżowanie bardzo wielu obiektów oraz tworzenie elementów wykończeniowych i dekoracyjnych. Ich obecność w ogrodzie buduje malowniczy, nieco tajemniczy nastrój nawiązujący do przeszłości. Cegła świetnie prezentuje się sama, jak również w połączeniu z drewnem, szkłem czy metalem.
Mury i murki
Do bardzo często spotykanych zastosowań, w jakich wykorzystywana jest stara cegła, należą wszelkiego rodzaju mury i murki. Będą to zarówno ciężkie, nieco toporne, lecz skutecznie chroniące przed wzrokiem ciekawskich przechodniów zabudowania wyznaczające granicę posesji, jak i niskie formy, które zwłaszcza na małych działkach stanowią jedyną alternatywę dla prawdziwego alpinarium (idealne tło dla sukulentów czy roślin naskalnych!). Za takim rozwiązaniem przemawia ciekawa faktura i niejednorodna kolorystyka cegieł.
Wszystkie elementy architektury ogrodowej
Również wszystkie elementy architektury ogrodowej można wykonać z cegieł. Altany, paleniska, studnie, trejaże, grille, pawilony, kominki, wiaty śmietnikowe, podstawy ogrodów zimowych, hoteli dla owadów czy szklarni. Ponadto odłamki oraz kostki, które nie nadają się już do murowania, mogą posłużyć jako wypełnienie koszów gabionowych, które następnie sprawdzą się jako mury oporowe lub podstawa dla siedzisk i stołów. Przy tym pamiętaj, by nie przesadzić z liczbą tego typu obiektów, zwłaszcza gdy dom i budynki gospodarcze również są ceglane.
Ceglane posadzki
Świetnym pomysłem jest także stworzenie ceglanej posadzki. Tutaj panuje bardzo duża dowolność – klasyczne kostki ceramiczne układa się w różnych odstępach, które wypełniane są następnie zaprawą, kruszywem lub roślinnością, która z czasem przerasta. Z kolei, kiedy zależy Ci przede wszystkim na walorach użytkowych, postaw na płytki ceglane – przy zachowaniu zalet wizualnych wybierasz alternatywę gwarantującą brak problemów z konserwacją. Idealne tło dla roślinności Ciekawą koncepcją jest też wykorzystanie cegły do budowy donic, rabat i obrzeży - na ich tle roślinność będzie prezentować się wyśmienicie, a granice trawnika zostaną wyznaczone w estetyczny, kontrastujący z zielenią murawy sposób.
Urządź ogród razem z Ceglana-Ściana.pl
Masa inspiracji w świetnych cenach czeka na Ciebie w ofercie Ceglana-Ściana.pl. Znajdziesz tam przede wszystkim ceglane płytki, w tym typu „Stara cegła”, które rewelacyjne sprawdzą się zwłaszcza jako materiał na wykonanie podłoża. Przekonaj się sam!