Otwarte przestrzenie, ogromne okna, prostota w wykończeniu z dużym naciskiem na funkcjonalny minimalizm - styl industrialny od wielu sezonów cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym wpisie radzimy, czym powinieneś się kierować, jeśli dążysz do wprowadzenia takiej aranżacji w swoim mieszkaniu!

Dawno temu w Ameryce

W latach 50. XX wieku nad Stanami Zjednoczonymi zawisło widmo recesji. Chyba nikt nie spodziewał się wtedy, że mimo wszystkich negatywnych konsekwencji będzie to impuls do narodzenia się nowego podejścia w architekturze wnętrz. Kryzys doprowadził do upadku wielu przedsiębiorstw, a w centrach amerykańskich metropolii pojawiło się dużo opuszczonych obiektów. To właśnie one stały się wymarzonymi miejscami do życia i pracy dla awangardowych artystów. To oni jako pierwsi w wymarłe zakłady produkcyjne tchnęli nowe życie, tworząc z nich pracownie. W Polsce do analogicznych procesów doszło na przełomie lat 80 i 90, z tym że deweloperzy nauczeni doświadczeniem swoich kolegów zza oceanu niezwłocznie przystąpili do przekształcania budynków postindustrialnych w mieszkalne oraz usługowo-handlowe.

Styl industrialny - najważniejsze wyznaczniki

Próbując odpowiedzieć na pytanie, co to jest styl industrialny, można wskazać na kilka dominujących motywów, które znajdziesz w każdym mieszkaniu urządzonym w taki sposób. Najważniejsze aspekty to otwarta przestrzeń, duże okna, neutralna, jasna kolorystyka, surowe materiały, a także stylowe, charakterystyczne oświetlenie, umeblowanie i dodatki.

Przestrzeń, która daje poczucie wolności

Wysokie sufity i brak ścianek działowych lub ich ograniczenie do minimum - poczucie przestrzeni to element, od którego powinna się zacząć każda charakterystyka stylu industrialnego. Mieszkania urządzone w ten sposób to praktycznie jedno, duże otwarte pomieszczenie, w którym przenikają się kuchnia, sypialnia, salon i domowe biuro.

Nie zasłaniaj okien

Drugi najbardziej charakterystyczny element aranżacyjny to okna o dużej powierzchni. Zapewniają sporo światła dziennego, zwłaszcza że w omawianej przez nas koncepcji wystroju unika się zasłon i firan. Jeśli przeszkadzają Ci wścibskie spojrzenia sąsiadów, postaw na industrialne rolety.

Chłodne, neutralne kolory

Z powyższymi aspektami koresponduje kolorystyka. W założeniu ma być neutralna, chłodna i jasna. Dominujące barwy to beże, biele oraz szarości. Dekoratorzy szczególnie chętnie stawiają na beton architektoniczny lub cegłę na ścianie, a także drewno bądź metal na podłodze.

Surowe materiały

Cegły, beton, drewno i metal to materiały nierozerwalnie związane ze stylem industrialnym nie tylko ze względu na kolor, lecz również fakturę. To właśnie one szczególnie mocno kojarzą się z klimatami pofabrycznymi. Kiedyś były dominującymi surowcami wykorzystywanymi w budowie, obecnie są cenione ze względu za walory wizualne. Na rynku można znaleźć wiele produktów industrialnych, takich jak ceglane płytki, czy też tynk dekoracyjny.

Meble z duszą

Z kolei w kwestii umeblowania panuje duża dowolność. Materiały na ścianach i podłogach stanowią wyśmienite tło dla każdego mebla. Dla zachowania klimatu dobrze jest, kiedy krzesła czy stoły  „mają duszę”  - trafiając do mieszkania z aukcji czy pchlego targu lub chociaż są postarzane i stylizowane na minioną epokę. Ważny jest także rozmiar - małe meble przy dużej przestrzeni wydadzą się jeszcze mniejsze, co nie jest korzystne z estetycznego punktu widzenia.

Designerskie lampy i stylowe dodatki

Innym wyznacznikiem stylu industrialnego są wysmakowane dodatki... w niewielkich ilościach. Stara maszyna do pisania, czy gramofon zadbają o odpowiedni nastrój. Jeżeli zaś mowa o oświetleniu, to warto kupić designerskie lampy z metalu lub aluminium w większym rozmiarze.

Styl industrialny razem z Ceglana-Ściana.pl!

Przy wykańczaniu wnętrz utrzymanych w omawianej stylistyce warto postawić na Ceglana-Ściana.pl. Firma w swoim asortymencie ma wysokiej jakości płytki ceglane  oraz tynk dekoracyjny imitujący beton, czyli jak czytałeś powyżej, materiały wręcz stworzone dla industrialnej aranżacji!