Tynk dekoracyjny, bo o nim będzie mowa, to znakomity sposób na gustowne udekorowanie praktycznie każdego pomieszczenia. Poniżej sprawdzisz, jakie są jego największe zalety i jak zaaplikować ten materiał.

Co to jest tynk dekoracyjny?

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest tynk dekoracyjny? Stanowi on alternatywę dla tradycyjnych mas cementowo-wapiennych i gipsowych, od których odróżnia go przede wszystkim grubość nakładanej warstwy. Można wskazać kilka rodzajów, które dzielą się ze względu na wykorzystane do produkcji spoiwo. Najczęściej użytkownicy stawiają na wariant na bazie dyspersji akrylowych oraz starannie wyselekcjonowanego kwarcu. W doskonałym stopniu imituje beton architektoniczny i to właśnie jego będzie dotyczyć dalsza część artykułu. Pozostałe warianty, z którymi również można się spotkać to te, które opierają się na składnikach mineralnych lub mieszanych (polimerowo-mineralnych).

Przygotowanie podłoża

By w pełni wykorzystać wszystkie zalety, jakimi odznacza się tynk strukturalny, należy zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie podłoża. Pod tym względem ów materiał należy do wymagających, jednak efekt z pewnością jest wart wysiłku! Przed rozpoczęciem musisz skompletować zestaw, w skład którego, oprócz rzecz jasna samego tynku, wchodzą grunt, podkład, i narzędzia – pace stalowe, pędzle, wałki i gąbki. Następny krok to sprawdzenie chłonności i temperatury powietrza. Nie może ona przekraczać 5 stopni Celsjusza. Z kolei zbyt duża chłonność wymaga zastosowania gruntu, który powinieneś mieć w przygotowanym zestawie! Na sam koniec drobiazgowej inspekcji poddaj stan ściany – pokrywający ją tynk (jeśli w ogóle się tam znajduje) nie może odchodzić w żadnym miejscu, inaczej należy go skuć. Nie zapomnij usunąć również plam, tapet czy złuszczającej się farby.

Jak położyć tynk dekoracyjny?

Kiedy ściana jest odpowiednio przygotowana, stosuje się grunt, podkład i można przejść do samej aplikacji tynku. Masę tynkarską nakłada się pacą stalową. Gdy jest wilgotna, przy pomocy pędzli, szpachelek oraz wałków można nadawać jej określoną fakturę. Nasz tynk służy do imitacji wzerów w betonie. W zależności od konkretnych ruchów stworzysz ścianę o różnym stopniu porowatości. Wykonywane w przeciwnych kierunkach doprowadzą do powstania atrakcyjnych wizualnie przerw w tynku (układ typu "kornik"), Natomiast okrężne, w jedną stronę to sposób na uzyskanie układu typu "baranek", odznaczającego się występowaniem grudek i drobin przypominających owcze runo. Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest także idealnie gładka powierzchnia imitująca płyty betonowe. Po uzyskaniu satysfakcjonującego efektu suchy tynk impregnuje się z pomocą lakieru, podwyższając odporność i uwypuklającą fakturę (w przypadku wariantu kolorowego).

Gdzie się sprawdzi?

Powyższe rozwiązanie stanowi rewelacyjną alternatywę dla tradycyjnych farb czy tapet ściennych. Zdecydowanie najlepiej sprawdza się w nowocześnie oraz industrialnie zaaranżowanych pomieszczeniach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by weszło również w skład bardziej eklektycznej koncepcji wystroju. Wybitnie dekoracyjny charakter oraz bardzo duża dowolność w uzyskaniu oryginalnej faktury sprawiają, że tynk strukturalny można bez problemu dopasować do różnych przestrzeni. Najczęściej specjaliści od wystroju stawiają na ten materiał w salonach i pokojach dziennych. Jest to rozwiązanie, które doskonale uzupełnia się ze wszystkimi materiałami - zarówno naturalnym drewnem, metalami, szkłem czy tworzywami sztucznymi. Z kolei ze względu na efekt optycznego powiększenia przestrzeni z tynku coraz chętniej korzysta się także w łazienkach czy przedpokojach.