Jest wiele ciekawych sposobów na urządzenie sypialni w nowoczesnym stylu. Każda koncepcja aranżacji dużą wagę przykłada do ściany za łóżkiem. Metoda jej wykończenia często rzutuje na charakter całej kompozycji. Poniżej przedstawiamy Ci jeden z naszych pomysłów – tynk dekoracyjny z efektem betonu architektonicznego. Sprawdź!

Prosta aplikacja i atrakcyjny wygląd

Podstawowa różnica między tynkiem dekoracyjnym a standardowymi odmianami cementowo-wapiennymi oraz gipsowymi, to grubość i liczba warstw, jakie trzeba nałożyć na ścianę dla osiągnięcia pożądanego rezultatu. Wystarczy nawet jednokrotna aplikacja połączona z zacieraniem przy użyciu specjalnej pacy, by uzyskać wyjątkowo atrakcyjny efekt dekoracyjny. Po wyschnięciu powłoka nie tylko wygląda korzystnie, lecz także prezentuje świetne walory użytkowe – paroprzepuszczalność, niska nasiąkliwość, trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Beton architektoniczny w sypialni

Wśród dekoratorów wnętrz zarówno beton architektoniczny, jak i jego imitacja znajdują wielu zwolenników. Jest to typ materiału o strukturze oraz kolorystyce, które wprowadzają do sypialni niezwykle modny styl industrialny. Oryginalna faktura z niepowtarzalnymi wżerami, ubytkami, przebarwieniami prezentuje się bardzo ciekawie i znakomicie uzupełnia z szarością, która jest najlepszym tłem dla oryginalnych kolorów oraz starannie wyselekcjonowanych dodatków. Ściana za łóżkiem pokryta tynkiem dekoracyjnym to rozwiązanie stanowiące niezawodny sposób na podkreślenie wyrafinowanej, modernistycznej aranżacji wnętrza. Szczególnie wtedy, gdy pozostałe elementy wystroju wykonane są z drewna, metalu, szkła – znakomicie współgrających z betonową powłoką. W pomieszczeniu sypialnianym dobrze sprawdza się zwłaszcza drewno, swoim ciepłem i przytulnością przełamujące nieco chłodny wygląd ścian. Tynk dekoracyjny na ścianie – zrób to sam! Jeśli jesteś już przekonany, że w Twojej sypialni musi znaleźć się beton architektoniczny, pora byś dowiedział się, co trzeba zrobić, by wcielić ten plan w życie. Najpierw powinieneś zadbać o właściwe wyposażenie. Oprócz tynku dekoracyjnego z naszej oferty potrzebne będą:

  • folia i taśma malarska,
  • wiertarka z mieszadłem,
  • pace z tworzywa i metalu,
  • pędzel/wałek,
  • szpachla,
  • kielnia,
  • preparat gruntujący.

Tak przygotowany możesz przystąpić do pracy.

Etap I – podłoże

Pierwszy etap to przygotowanie podłoża. Należy je oczyścić z kurzu, a następnie zagruntować przy pomocy preparatu gruntującego. Jest to bardzo ważne, ponieważ inaczej tynk może odpadać od ściany. Preparat możesz nałożyć za pomocą wałka lub pędzla. Dobrze, jeśli jego kolor będzie podobny do masy tynkarskiej, jednak nie jest to konieczne.

Etap II – nałóż cienką warstwę i zacieraj

Drugim etapem jest nałożenie cienkiej warstwy tynku dekoracyjnego, kiedy zagruntowany podkład będzie już suchy. Masę nakładaj pacą stalową lub pędzlem, a jej nadmiar ściągaj do wiadra. Tynk umieszczony na ścianie musisz zatrzeć przy pomocy pacy wykonanej z tworzywa, najlepiej ruchami okrężnymi. Kiedy planujesz położyć drugą warstwę, pamiętaj, że obowiązuje zasada mokre na mokre, co oznacza, że nie możesz dopuścić do wyschnięcia pierwszej.

Etap III – stwórz unikalną fakturę

Trzeci etap to nadanie całości odpowiedniej faktury. Jeśli nie chcesz mieć tynku, który jest zatarty „na gładko”, sięgnij po pacę, kielnię albo szpachlę i przesuwaj je w różnych kierunkach, przykładając i odrywając od wilgotnej warstwy. Niepowtarzalny efekt wizualny gwarantowany!