Nie tylko właściciele ceglanych, piętrowych mieszkań w centrum na podstawę aranżacji ochoczo wybierają styl starej kamienicy. Niektóre z zastosowanych wtedy rozwiązań przeżywają swój renesans, pozostałe od zawsze odznaczają się ponadczasowym charakterem.

Otwarta przestrzeń

Podstawowym aspektem, z jakim nieodłącznie kojarzą się mieszkania w kamienicach, jest ich strzelistość i otwarta przestrzeń. Pomieszczenia nierzadko mają ponad 3 metry wysokości, a taki układ daje dosłownie i w przenośni wiele miejsca do popisu dla utalentowanych dekoratorów! Sprawdzonym pomysłem jest tzw. zasada trójek – ścianę dzieli się na trzy części, a każdą z nich aranżuje się w jasno sprecyzowany sposób. Wyposażenie i dekoracje warto rozplanować tak, by nie skupiały się jedynie na dolnych partiach. Dobrym pomysłem jest też włączenie rozet czy stiuków okalających górne strefy, co pozwali zachować odpowiednie proporcje. Wysoki sufit to także duże możliwości w doborze oświetlenia. W zależności od koncepcji wystroju można postawić na okazały żyrandol lub kandelabr, zwłaszcza gdy wybierasz wygląd klasyczny. Z kolei nowoczesny styl to dobra okazja na wyeksponowanie efektownych, modernistycznych opraw. Znaczna wysokość oznacza również ściany o większej powierzchni. Może ona zachęcać do zawieszenia obrazów i innych dekoracji, jednak w tym wypadku trzeba zachować czujność - bardzo łatwo bowiem optycznie zmniejszyć przestrzeń, czego należy unikać za wszelką cenę.

Cegły we wnętrzu

Zarówno mieszkania w starej kamienicy, jak i lokale w nowszym budownictwie stylizowane na tę modłę to przestrzenie, w których często odtwarza się wnętrze "z epoki" oraz styl industrialny. W obu koncepcjach, by podkreślić ich unikalny charakter oraz wykonanie elementów wyposażenia i dekoracji, rewelacyjnie jak tło sprawdzą się cegły. W przypadku kamienic wystarczy odkryć warstwę tynku, odpowiednio oczyścić i zagruntować ścianę. Dla pozostałych obiektów rozwiązaniem są płytki często wykonywane z porozbiórkowej cegły, która kiedyś sama tworzyła budynek mieszkalny!

Wykończenie, meble, dodatki

Na koniec aspekt nie mniej ważny niż poprzednie, czyli wykończenie oraz meble i dodatki. Styl starej kamienicy z definicji ma vintage'owy charakter. Jednak mnogość dostępnych na rynku rozwiązań pozwala podejść do niego w sposób niezwykle kreatywny. Oprócz ceglanych ścian drugim nieodzownym elementem są drewniane podłogi. Panele lub parkiet wspaniale komponują się zarówno z klasycznymi, jak i nowoczesnymi (w przypadkach, gdy zdecydujesz się na modernistyczną wariację na temat tradycyjnego wystroju) dekoracjami. Właściciele starych mieszkań często stawiają na renowację obecnych klepek lub desek – jest to dobry pomysł, ponieważ dawniej były one wykonywane z drewna z wiekowych drzewostanów. W kwestii kolorystyki warto trzymać się bieli i delikatnych szarości. Można pięknie uzupełnić je srebrnymi, złotymi czy czarnymi akcentami, równocześnie nie zaburzając poczucia otwartej przestrzeni.

Takie tonacje również świetnie pasują do ceglanych ścian i praktycznie każdego oświetlenia. W przypadku umeblowania stylistyka vintage sugerowałaby antyki. Jednak nie jest to konieczność. Można postawić na meble, które zyskałyby drugie życie lub proste, eleganckie wzornictwo oraz materiały dobrej jakości. Podobnie rzecz ma się z dodatkami – nowoczesne sprzęty i przedmioty z targu staroci to połączenie idealne. Jeśli chcesz wykorzystać we wnętrzu ceglane płytki, najwyższej jakości produkty znajdziesz w ofercie ceglana-sciana.pl.

Jesteśmy jednym z najlepszych producentów na rynku, a nasz asortyment obejmuje wiele wariantów, które zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników.