Rozwiązanie aranżacyjne, jakim jest wzór z cegły na ścianie, od lat cieszy się dużą popularnością. Jeśli mieszkasz w ceglanym budynku, wykorzystanie tego motywu jest bardzo proste. Jednak również w przypadku innej charakterystyki architektonicznej nie stoisz na straconej pozycji. Możesz postawić na ceglane płytki i ułożyć z nich swój własny wzór. Poniżej dowiesz się, jak w pełni wykorzystać potencjał tego materiału!

Klasyczne wykończenie na wiele sposobów

Trudno znaleźć bardziej klasyczne wykończenie ścian niż cegiełki ułożone z delikatnym przesunięciem płytek. Można z powodzeniem stosować je zarówno do pokrycia całej powierzchni, jak i do jednej strefy. Piękne fazowania krawędzi uwypuklają wzór, a mnogość wariantów przekłada się na duże możliwości w aranżacji. Możesz wybierać pomiędzy płytkami matowymi, z połyskiem lub postarzanymi, stosując to rozwiązanie zarówno w klasycznie, jak i nowocześnie urządzonych wnętrzach. Obecnie coraz częściej odchodzi się od tradycyjnej kolorystyki cegieł, czyli czerwieni, na rzecz szarości czy antracytu.

Różne sposoby ułożenia

Obok uniwersalności, drugą niewątpliwą zaletą płytek jest możliwość ułożenia ich na różne sposoby. Wzór z cegły może przybrać formę jodełki, szachownicy, plecionki, drabinki, klasycznej cegiełki lub wariantu angielskiego. Dzięki temu można podejść do aranżacji w nietuzinkowy sposób, tworząc wyjątkowe kompozycje o niepowtarzalnym charakterze. Dobrze widać to na przykładzie wspomnianej jodełki. Motyw kojarzony przede wszystkim z drewnianymi pakietami pozwala przyozdobić ścianę niezwykle oryginalnie, zwłaszcza jeśli wybierzesz efektowne wizualnie płytki ceglane o kolorze kontrastującym z fugą.

Układanie wzoru krok po kroku

Kiedy wybrałeś już kolor, rodzaj oraz wzór pora przystąpić do pracy! Jeśli drobne remonty nie są Ci straszne, z układaniem płytek ceglanych na ścianie bez problemu poradzisz sobie sam! Musisz wyposażyć się w:

  • podkład gruntujący,
  • fugę,
  • klej,
  • stalową pacę,
  • pędzel,
  • poziomicę,
  • wałek,
  • kielnię
  • mocną taśmę malarską bądź szablon.

Niezbędna jest także wiertarka z mieszadłem koszykowym, za pomocą której wymieszasz klej i fugę z wodą. Pierwszym krokiem po skompletowaniu wszystkich materiałów i narzędzi jest zagruntowanie ściany. Po wyschnięciu (ok. 12 godzin) pora na oznaczenie linii pomocniczych z wykorzystaniem poziomicy oraz kredki bądź ołówka. To właśnie w ten sposób wyznacza się wzór z cegły, dlatego należy przyłożyć się do tego etapu, zwłaszcza jeśli postanowiłeś wykorzystać niestandardowy motyw. Najbardziej estetyczny efekt osiągniesz, zaczynając od sufitu. Alternatywą dla rysunków jest przykręcenie pomocniczego profilu aluminiowego. Na tak przygotowaną ścianę naklejasz ceglane płytki – nakładasz na nie klej (zwróć uwagę na jego konsystencję – nie może być zbyt rzadki!) i rozmieszczasz wzdłuż wyznaczonych linii, dociskając cegły i poruszając nimi delikatnie w górę oraz w dół. Potem przychodzi czas na fugowanie – najpierw wypełniasz delikatnie szczeliny, a następnie, po 5-10 minutach, przy pomocy pędzla wygładzasz fugę etapami, stopniowo, aż do uzyskania pożądanego efektu.

Stwórz wymarzony wzór z płytkami od Ceglana-Ściana.pl!

Niezależnie od preferencji dotyczących wzoru czy kolorystyki w sklepie Ceglana-Ściana.pl oferujemy Ci wiele atrakcyjnych alternatyw. W sprzedaży mamy szeroką gamę płytek ceglanych klasycznych i stylizowanych, dzięki którym stworzysz wymarzony wzór z cegły, ozdabiając ściany w Twoim mieszkaniu. Zapoznaj się z naszym rozbudowanym asortymentem i znajdź rozwiązania idealnie dopasowane do planowanej aranżacji wnętrz w świetnej cenie!